1. Terapia dla dzieci i młodzieży
Każdy z nas, niezależnie od wieku może znaleźć się w sytuacji, która wymaga pomocy psychologa. Terapia dla dzieci i młodzieży to możliwość wparcia nieletniego w trudnościach związanych z wyrażaniem emocji, problemów z nauką lub kontaktami z rówieśnikami czy obniżonym nastrojem. Nasi psychologowie świadczą pomoc nieletnim, którzy borykają się z takimi zachowaniami jak agresja, problemy wychowawcze, depresja, stany lękowe, trudności w relacjach, niska samoocena i wiele innych. Kliknij, aby dowiedzieć się więcej na temat diagnostyki oraz leczenia proponowanego przez naszą placówkę.
2. Analityczna grupa terapeutyczna dla dorosłych
Jednym z rozwiązań, jakie oferujemy dla osób borykających się z różnego rodzaju problemami natury psychologicznej jest grupa terapeutyczna dla dorosłych. Dzięki zajęciom w zespole osób o podobnych dysfunkcjach lub problemach nasi psychologowie mogą zaproponować leczenie, które może przynieść efekty lepsze niż w przypadku spotkań indywidualnych. Ten rodzaj spotkań mogą wybrać osoby borykające się z takimi problemami jak stany lękowe, depresja, nerwica, trudności w kontaktach interpersonalnych, nieradzących sobie ze stresem lub używkami.
Jeśli podejrzewasz u siebie lub bliskiej Ci osoby problemy z nadużywaniem jakiegokolwiek rodzaju substancji psychoaktywnych, pomocne może okazać się leczenie uzależnień. Pierwszym krokiem spotkania jest odpowiednie zdiagnozowanie problemu przez psychologa. Kolejnym etapem jest rozpoczęcie terapii, która ma na celu całkowite uwolnienie się od nałogu, którego objawami mogą być: wahania nastroju, problemy ze snem, agresja, stany lękowe, depresja, problemy z pamięcią, uczucie dezorientacji i wiele innych.
4. Badanie neuropsychologiczne
Pojawiające się problemy z koncentracją, zmniejszenie sprawności intelektualnej czy problemy z pamięcią mogą być objawem wielu chorób. Badanie neuropsychologiczne pozwoli wyeliminować czynniki takie jak stres czy przemęczenie i znaleźć przyczynę pojawiających się problemów. Wykonujemy je u osób cierpiących na schorzenia takie jak stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona czy Alzheimera, ale także po przebytym udarze mózgu lub urazach czaszkowo-mózgowych. Dzięki stosowanym metodom możemy zaproponować leczenie, mogące pomóc w codziennym funkcjonowaniu.
.
.
.
1. Dla dzieci
Diagnoza psychologiczna dziecka w wieku przedszkolnym ( 3 – 6 lat )
Zapraszamy rodziców zainteresowanych:
diagnozą intelektu oraz funkcji percepcyjno -motorycznych u dziecka
diagnozą ryzyka dysleksji
diagnozą gotowości szkolnej
diagnozą problemów emocjonalnych
Diagnoza składa się z:
wywiadu psychologicznego przeprowadzanego z rodzicami (rodzicem) dziecka
obserwacji dziecka podczas badania w gabinecie
testów psychologicznych
Zazwyczaj diagnoza psychologiczna obejmuje 3-4 spotkania, przy czym w pierwszym biorą udział sami rodzice.
Osoby zainteresowane prosimy o kontakt telefoniczny z psychologiem mgr Moniką Długokęcką
Konsultacje oraz terapia dla dzieci oraz młodzieży w wieku szkolnym?
Zapraszamy rodziców dzieci, które:
Maja trudności w funkcjonowaniu w grupie rówieśniczej
Nie radzą sobie z lękiem, niską samooceną czy obniżonym nastrojem
Przejawiają niepokojące zachowania sugerujące zespół Aspergera lub nadpobudliwość
Konsultacje mają na celu:
Omówienie z rodzicami rozwoju dziecka oraz aktualnego stanu
Spotkanie z dzieckiem i ocenę jego funkcjonowania
Udzielenie informacji zwrotnej o możliwych formach pomocy dla dziecka
Konsultacja to zazwyczaj 2 spotkania (2 x 60 minut) – w pierwszym biorą udział tylko rodzice. Po konsultacji możliwe jest podjęcie terapii. Terapia w formie spotkań 1 x tydzień, czas trwania 50 minut.
Terapię prowadzi mgr Magdalena Pytel
.
.
.
2. Analityczna grupa terapeutyczna dla dorosłych
Zapraszamy osoby, które:
- chcą nawiązywać bardziej satysfakcjonujące relacje z innymi ludźmi
- przeżywają trudności w relacjach z bliskimi
- szukają dróg wyjścia z trudnej sytuacji życiowej
- są zaciekawione przyczynami swoich trudności
- chcą lepiej zrozumieć swoje emocje i sposób funkcjonowania
- pragną rozwijać swoje mocne strony i poznać możliwości
- są zainteresowane tym jak widzą je inni
- cierpią z powodu dolegliwości nasilających się w sytuacjach stresowych takich jak bóle i zawroty głowy, omdlenia, uczucie ciągłego zmęczenia, kłucia serca, bóle brzucha, kłopoty ze snem
- przeżywają napięcie, lęk (stały lub napadowy), smutek, zmienne nastroje, poczucie osamotnienia i zagubienia
- szukają pomocy z powodu zaburzeń psychoseksualnych
- cierpią z powodu zaburzeń odżywiania
- szukają pomocy z powodu myśli i czynności natrętnych
- W czasie leczenia grupowego najczęściej powtarza się sposób funkcjonowania danej osoby w realnym życiu: wchodzi ona w podobną rolę, przeżywa podobne konflikty. Grupa daje możliwość przyglądania się sobie w interakcjach z innymi uczestnikami, a dzięki temu pomaga analizować pojawiające się trudności na bieżąco. Szczera i otwarta komunikacja w grupie pozwala poznać swój sposób przeżywania relacji z innymi, co prowadzi do bardziej satysfakcjonujących relacji w życiu osobistym i zawodowym. Tego rodzaju komunikacja jest możliwa jedynie w atmosferze tolerancji, bezpieczeństwa i wzajemnego zaufania, które powstają w trakcie kolejnych spotkań. Proces terapii w grupie ma swoje tempo i to pacjenci sami decydują, kiedy są gotowi poruszyć intymne czy trudne dla nich tematy. Początkowy okres psychoterapii jest poświęcony wzajemnemu poznawaniu się, omawianiu lęku związanego z mówieniem o sobie, który jest w mniejszym lub większym stopniu wspólny dla wszystkich członków grupy.
Terapia grupowa stawia przed sobą cel zmiany sposobu przeżywania, reagowania, funkcjonowania w relacjach, który kształtował się przez wiele lat, co jest możliwe jedynie w trakcie długoterminowego leczenia (2 lata).Pacjenci spotykają się w małej, zamkniętej grupie (8 osób) raz w tygodniu z dwiema terapeutkami, sesja trwa 90 minut.Grupę „wtorkową” prowadzą : Dorota Suchecka i Anna Kossowska-Lubowicka.
.
.
.
3. Leczenie uzależnień
Zapraszam osoby doświadczające problemów, trudności związanych z używaniem substancji psychoaktywnych (alkohol, leki, narkotyki itp.), osoby mające wątpliwości na ile ich picie/branie jest nadużywaniem, a na ile jest już uzależnieniem.
Zapraszam osoby, które obawiają się zmierzenia ze swoimi problemami, mają wątpliwości czy problemy te są w jakiś sposób związane z piciem, braniem (chwiejne poczucie własnej wartości, drażliwość, lęki, nastroje depresyjne, problemy w porozumieniu z bliskimi, poczucie zagubienia, niezrozumienia siebie samego itd.). Zgodnie z powiedzeniem: „lepiej wcześniej niż później” – przyjdź do specjalisty i porozmawiajcie o Twoich możliwościach sprostania swoim problemom. Do niczego nie zmuszamy; natomiast pokazujemy możliwości rozwiązań pewnych problemów.
Zapraszam osoby doświadczające problemów, trudności związanych z nadużywaniem alkoholu, narkotyków przez bliskie im osoby.
Zapraszam osoby mające przeczucie lub przekonanie, co do tego, że ich obecne trudności życiowe są związane z dzieciństwem, w którym rodzic/rodzice nadużywali alkoholu.
-Diagnoza uzależnienia od substancji psychoaktywnych (alkohol, narkotyki, leki)
-Psychoterapia indywidualna uzależnienia
-Konsultacje dotyczące problemów nadużywania substancji psychoaktywnych
-Psychoterapia indywidualna osób uzależnionych na dalszym etapie zdrowienia
-Poradnictwo, psychoterapia osób dotkniętych problemem uzależnienia/nadużywania w jakikolwiek sposób
-Diagnoza, psychoterapia osób współuzależnionych
-Diagnoza, psychoterapia DDA (dorosłe dzieci alkoholików)
Diagnoza uzależnienia, współuzależnienia, DDA jest stawiana na podstawie wywiadu psychologicznego zebranego podczas pierwszych spotkań indywidualnych z psychologiem/psychoterapeutą. Służy określeniu, nazwaniu problemu/problemów, z którymi klient przychodzi.
Konsultacje, poradnictwo to jedno lub kilka spotkań mających na celu wstępne określenie problemu/problemów klienta, udzielenie podstawowych informacji dotyczących tematów, które porusza, oraz pokazanie możliwości wyboru dalszego działania w zakresie zgłaszanych problemów
Psychoterapia to regularne spotkania indywidualne z psychologiem/psychoterapeutą; którym jest nadana pewna struktura oraz cele do zrealizowania. Podstawą psychoterapii jest diagnoza, określenie celów, strategii, form realizacji tych celów. Częstotliwość spotkań oraz długość psychoterapii jest ustalana z psychoterapeutą przed rozpoczęciem psychoterapii.
W zależności od głębokości oraz rodzaju problemów; proces psychoterapeutyczny może trwać od około 8 tygodni (sesje raz w tygodniu), do około roku (sesje raz w tygodniu, raz na dwa tygodnie lub rzadziej – szczególnie w późniejszym etapie psychoterapii).
Zapraszam – mgr Maciej Gortatewicz
.
.
.
4. Badanie neuropsychologiczne
Badanie neuropsychologiczne skierowane jest do osób, które niepokoją się, że mają trudności z pamięcią i koncentracją uwagi, np.:
– zapominają nazwiska znanych osób, lub nazwy przedmiotów,
– nie mogą przypomnieć sobie, gdzie położyli jakąś rzecz,
– zdarza im się zapomnieć o umówionym spotkaniu,
– czują, że gorzej niż kiedyś przyswajają nowe informacje,
– obserwują, że są mniej sprawne intelektualnie niż kiedyś,
– mają trudności ze skupieniem uwagi i łatwo rozpraszają się.Wymienione wyżej trudności mogą być objawami zaburzeń tzw. funkcji poznawczych. Najczęściej zdarzają się osobom w podeszłym wieku i jeśli są znacznie nasilone, mogą sugerować rozpoczynające się otępienie lub tzw. łagodne zaburzenia poznawcze. Ale mogą być też, zwłaszcza u młodszych osób, związane np. ze stresem, przemęczeniem, nadmiarem obowiązków. Badanie neuropsychologiczne pomoże rozróżnić, czy obserwowane zmiany w sprawności umysłowej są zgodne z wiekiem, są związane z przeciążeniem emocjonalnym, czy może są sygnałem do rozpoczęcia leczenia farmakologicznego.
Badanie neuropsychologiczne trwa około jednej do dwóch godzin. Polega na wykonywaniu odpowiednio dobranych testów, które sprawdzają dokładnie uwagę, zdolności językowe, np. nazywanie, rozumienie pojęć, pamięć słowną oraz zdolności wzrokowe, np. orientację w przestrzeni i pamięć wzrokową. Jeśli okazuje się, że obecne trudności są zwiastunem np. choroby Alzheimera, uzyskane w badaniu wyniki będą ważną informacją dla lekarza neurologa lub geriatry, który zaleci odpowiednie leczenie.
Możliwe jest również określenie poziomu intelektualnego (Test Inteligencji). Takie badanie trwa około dwie godziny. Na podstawie wyników testu można również powiedzieć, jakiego rodzaju zdolności intelektualne są mocną stroną badanej osoby.
W Gabinecie Amedis badania takie przeprowadza dr n. med. Magdalena Gugała
.
.
.